Okolica

Kto choć raz zawitał w nasze progi ten nieustannie pozostaje pod urokiem wielkiego bogactwa i różnorodności walorów regionu. Mamy bowiem wszystko, co nie zbędne do udanego wypoczynku.

Tylko u nas każdy znajdzie dla siebie coś zdumiewającego. Może będą to piece dymarskie do wytapiania żelaza - pracujące w czasach rzymskich i tworzące okręg największy w barbarzyńskiej Europie; może waza z Bronowic z rysunkiem wozu - najstarszym na świecie śladem stosowania trakcji kołowej; może jedyne w Polsce tropy dinozaurów; może legendarne opowieści o czarownicach z Łysej Góry; może pogańskie sanktuaria, albo relikty pradawnej Wiślicy, której mieszkańcy przyjęli chrzest na sto lat przed oficjalnym chrztem Polski; może uroda zabytkowego Sandomierza; może tajemnice mumii Jeremiego Wiśniowieckiego ze Świętego Krzyża; może jedyne w kraju Muzeum Zabawkarstwa w Kielacach albo Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie - uznawane za trzecie na świecie po Londynie i Nowym Jorku; może pamiątki związane z największymi postaciami pióra polskiego: Mikołaj Rej z Nagłowic, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, B. Prus, A. Dygasiński, G. Herling-Grudzński (...); może najpiękniejsza polska jaskinia nie bez przyczyny nazwana "Rajem" albo jedyne w kraju stado bizonów pasące się Kurozwękach lub najsłynniejsze polskie drzewo - wiekowy dąb "Bartek" w Zagnańsku. Ale to jeszcze nie wszystko! Bo warto zobaczyć piękno Puszczy Jodłowej, opiewanej przez Żeromskiego, a także zamki, pałace i rezydencje.

Czekają na Państwa liczne szlaki piesze i ścieżki rowerowe, trasy samochodowe, wyciągi narciarskie, podziemne trasy, spływy rzeczne, kolejka wąskotorowa.

A w uzdrowisku Busko-Zdrój można wspomóc swój organizm wykorzystując lecznicze wody mineralne - jedne z najlepszych na świecie.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PRZEWODNIKIEM

O ŚLADKOWIE

Śladków Mały to pierwsza w Polsce wioska agroturystyczna, wybrana i wyposażona przez Unię Europejską! Położona jest wśród łąk i lasów, w dolinie rzeki Sanicy na Ponidziu opiewanym w malowniczych opowieściach Adolfa Dygasińskiego. Leży on przy trasie Kielce - Tarnów, w pobliżu Chmielnika z układem urbanistycznym z XVI-XIX w. i zespołem bożnicy z około 1630 r. oraz 12 kilometrów na północ od znanego uzdrowiska Busko - Zdrój. Dzięki pięknemu położeniu, jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców miast pragnących odpocząć na łonie przyrody. Liczne stawy ( 35 ha lustra wody ) pełne ryb i plaża z urządzeniami rekreacyjnymi, rzeki gdzie nawet raki spotkać można, to atrakcje dla wędkarzy i amatorów kąpieli.

W pobliskim Śladkowie Dużym znajduje się ruina zespołu pałacowego z około 1680 r. oraz zagroda i 12 zabytkowych domów z lat 1900 - 1930. Działają tu 3 zespoły ludowe występujące poza geanicami kraju, a także w miejscowej muszli koncertowej. W Śladkowie jest ścieżka spacerowa (7 kilometrów) oraz 2 ścieżki rowerowe ( po 15 kilometrów). Można także przejechać się bryczką lub konno. Dla poszukiwaczy życia sprzed milionów lat dostępne są malownicze wyrobiska żwirowe, gdzie można zbierać muszelki (!). Atrakcją są także wybijające z pobliskiej rzeczki źródełka.